Zakończyła się 67. Akademicka Pielgrzymka na Jasną Górę

W trzydniowym spotkaniu udział wzięło ponad 3 tys. studentów i wykładowców oraz rektorzy i reprezentanci 80 uczelni wyższych w Polsce, w tym 30 studentów z Radomia, głównie z Politechniki Radomskiej, związanych z Duszpasterstwem Akademickim. Pielgrzymka była okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, ale także próbą odkrywania nowych wyzwań stojących przed duszpasterstwem akademickim.

Studenci podkreślali potrzebę przeżywania wspólnotowych spotkań. – Uważam, że ważne jest dla wszystkich ludzi, którzy tutaj przybyli, poczucie wspólnoty, bo jak wiemy współczesne środowiska akademickie – choćby studenci mieszkający w akademikach – z Kościołem mają wspólnego niewiele – powiedziała Małgorzata z częstochowskiego duszpasterstwa Emaus.

Uczestnicy pielgrzymki tradycyjnie ponowili ślubowania akademickie z 1936 r. Na program spotkania złożyły się m.in. konferencje dotyczące troski o Kościół, człowieka, życie i prawdę.

76. Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej rozpoczęła się w piątek nabożeństwem maryjnym w Kaplicy Matki Bożej prowadzonym przez studentów z DA Radom. Następnie młodzież uczestniczyła w Apelu Jasnogórskim, podczas którego rozważania wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. O godz. 21.30 odprawiona została Akademicka Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich.

W sobotę przed południem w bazylice jasnogórskiej, w Sali o. Kordeckiego oraz w Kaplicy św. Józefa odbyły się konferencje tematyczne. Do ich wygłoszenia zaproszono specjalnych gości. Prelekcję pt. “Dom nie ręką uczyniony” wygłosił o. Witold Kawecki. O trosce o Kościele mówił Paweł Juchniewicz, Rafał Porzeziński opowiedział o trosce o człowieka, a Dariusz Basiński z kabaretu “Mumio” o trosce o wiarę.

W sobotę o 17.00 młodzież akademicka rozpoczęła pielgrzymkę z archikatedry częstochowskiej Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę. Pielgrzymi zgromadzili się przed Szczytem, gdzie o godz. 18.30 uczestniczyli we Mszy św pod przewodnictwem abp Józefa Michalika.

Po całonocnym czuwaniu w Kaplicy Matki Bożej pielgrzymka zakończyła się Mszą św. odprawioną w niedzielę o godz. 9.00 w bazylice jasnogórskiej, której przewodniczył bp Marek Jędraszewski, delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Akademickiego.

Podczas pielgrzymki nie zabrakło również spotkań z kulturą. W Wieczerniku odbył się koncert, a w Kaplicy św. Józefa Teatr Patataj wystawił sztukę pt. “W pół przerwane słowa”.

W organizację pielgrzymki czynnie włączyły się duszpasterstwa akademickie ze Szczecina, Radomia, Warszawy, Wrocławia, Warszawy-Pragi, Bydgoszczy, Rzeszowa. Co roku pielgrzymkę akademicką przygotowuje także Duszpasterstwo Akademickie “Emaus” z Częstochowy. (fot. Tomasz Motyka, tekst za deon.pl)

2012-04-23T10:58:10+02:00
Ta strona używa plików Cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. OK