Szlachetna Paczka już działa!

Radom, Skaryszew, Kowala, Szydłowiec, Starachowice, Skarżysko Kościelne, Stąporków, Drzewica ? w tych miejscowościach diecezji radomskiej już od kilku tygodni działają wolontariusze ?Szlachetnej Paczki?. Odwiedzają wskazane rodziny w potrzebie, weryfikują ich sytuację życiową, poznają przyczyny trudnego życia i ich konkretne potrzeby. Od 17 listopada na www.szlachetnapaczka.pl będzie można wybrać jedną z nich i przygotować dla niej konkretną pomoc.

W rejonach Radom i Skaryszew projekt organizowany jest już po raz drugi. Obecnie zrzesza 36 wolontariuszy w Radomiu i 19 w Skaryszewie. W 2012 roku pomocą zostanie objętych około 120 rodzin. ? Wolontariusze od kilku tygodni odwiedzają wskazane rodziny w potrzebie, weryfikując ich sytuację życiową, poznając przyczyny trudnego życia i ich konkretne potrzeby. Na tej podstawie tworzą opisy, które trafiają do internetowej bazy. Z niej darczyńca będzie mógł wybrać konkretną rodzinę ze swojej miejscowości i przygotować dla niej mądrą i skuteczną pomoc. ? mówi Anna Kijas, lider zespołu w Skaryszewie.

W projekcie biorą udział wyłącznie te rodziny, co do których jest pewność, że pomoc da im inspirację do kolejnych działań i zmian. Od 17 listopada na www.szlachetnapaczka.pl, uruchomiona zostanie baza z informacjami o rodzinach w potrzebie. Przez trzy tygodnie każdy będzie mógł przeczytać historię każdej z nich, wybrać jedną i specjalnie dla jej członków przygotować wyjątkową paczkę. Potrzeby bywają różne: począwszy od artykułów spożywczych, przyborów szkolnych, ubrań dla dzieci i opału na zimę, a skończywszy na meblach czy też sprzęcie AGD. Paczki to nie tylko pomoc materialna, ale także impuls do pozytywnego działania dla członków tych rodzin.

? W zeszłym roku dobroczyńcy naprawdę zaangażowali się w akcję. Przekazano różne rzeczy, ale także i zaoferowano pomoc długofalową, taką jak praca dla jednej z potrzebujących kobiet. Cieszymy się tym bardziej, że zmobilizowało to ją do dalszych działań, by los jej rodziny polepszał się. Wiele osób, którym została przekazana ?Szlachetna Paczka? w tym roku działa jako wolontariusze i pomaga innym ? powiedziała Anna Słopiecka, koordynatorka akcji w Radomiu.

Organizatorzy zapraszają do współpracy wszystkie osoby, które chcą pomóc innym. Swoją paczkę mogą przekazać także firmy czy też organizacje. ? Patronat nad ?Szlachetną Paczką? w naszym regionie objęli Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, burmistrz miasta i gminy Skaryszew Ireneusz Kumięga oraz proboszcz parafii Skaryszew ks. kan. Bolesław Walendzik. Zarówno burmistrz naszego miasta jak i ksiądz proboszcz zobowiązali się przygotować paczkę. Projekt wspiera też Izba Przemysłowo-Handlowa Ziemi Radomskiej z jej prezesem Arturem Około-Zubkowskim, jak również Mazowiecka Policja ? powiedział ks. Rafał Pawliński, wikariusz parafii w Skaryszewie. ? O tym co robimy jako wolontariusze oraz wszystkie informacje o ?Szlachetnej Paczce? i rodzinach w potrzebie można przeczytać na stronie www.szlachetnapaczka.pl jak również na naszym facebookowym profilu: http://www.facebook.com/SzlachetnaPaczkaRadom ? dodaje ks. Rafał.

? W ubiegłym roku projekt zaangażowało się wiele sławnych osób, takich jak koszykarze ?Rosy?, Jerzy Dudek, polscy mistrzowie olimpijscy czy też siostry Radwańskie. Akcji pobłogosławił także Ojciec Święty, Benedykt XVI. ? powiedziała Anna Słopiecka, koordynatorka akcji w Radomiu.

Szlachetna Paczka swój finał będzie miała w dniach 8 grudnia w Skaryszewie oraz 8 i 9 grudnia w Radomiu. Wówczas darczyńcy dostarczą paczki wolontariuszom, którzy już bezpośrednio przekażą je rodzinom.

Hasło ?Szlachetnej Paczki 2012? ? ?Zostań bohaterem i zmieniaj świat na lepsze? ? to zachęta, by wyjść z tłumu i pomóc zmienić otaczający nas świat. Bohaterstwo polega na przekroczeniu swoich spraw i zaangażowania się na rzecz innych. ? Dążymy do świata, w którym ludzie są na siebie otwarci i życzliwi. Pomagają tym, którzy znaleźli się w potrzebie, próbują ich zrozumieć. Chodzi o to, żeby przestać patrzeć na świat przez szybę z własnego ciepłego domu, ale otworzyć okno, wyjść i zaangażować się. My w Paczce już to robimy, teraz zapraszamy, żeby zmieniać świat razem z nami! ? mówi ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca ?Szlachetnej Paczki?.

Jeśli chcesz zostać darczyńcą wejdź na stronę www.szlachetnapaczka.pl i wybierz rodzinę, której potrzeby możesz spełnić. Wolontariusze opiekujący się rodziną skontaktują się z Tobą i pomogą w przygotowaniu paczki.

za www.diecezja.radom.pl

2012-11-26T17:11:04+01:00
Ta strona używa plików Cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. OK