Skrutacja Pisma Świętego w DA

Skrutować to znaczy “sprawdzać” Słowo i w Jego świetle własne serce   “Panie, obym poznał Ciebie, obym poznał siebie”!

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2012 r o godz. 15.30 w Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego przy ul. Górniczej 2 (oś. Akademickie) odbyło się modlitewne czytanie Pisma św. Zgromadziło ono 50 osób młodych, przede wszystkim studentów. Zgromadzeniu przewodniczył duszpasterz akademicki, ks. Artur Chruślak. Spotkanie zorganizowano we współpracy z Drogą Neokatechumenalną naszego miasta.

Skrutacja to modlitewny sposób czytania Biblii z wykorzystaniem odnośników biblijnych do innych ksiąg. Termin pochodzi od łacińskiego słowa scrutatio -badanie.

Pan Jezus mówi do nas “Badacie (skrutujecie) Pisma, ponieważ sądzicie, że w nich zawarte jest życie wieczne: to one właśnie dają o Mnie świadectwo. (J 5,39)” Wersety Biblii są powiązane ze sobą, a czytając je i porównując można zrozumieć przesłanie, które Biblia kryje.

W tradycji katolickiej skrutacja służy lepszemu rozumieniu przesłania tekstu oraz wykorzystywana jest w modlitwie i medytacji biblijnej (lectio divina). Jest też ważnym sposobem przygotowania homilii. Do skrutacji wymagane jest specjalne wydanie Biblii tzw. Biblia Jerozolimska (dostępna w języku polskim od 2006 r.). Biblia Jerozolimska to taki sposób opracowania redakcyjnego, że dla większości wersetów zdefiniowano wersety powiązane w innych miejscach Biblii.

Skrutacja Pisma św. to ważna inicjatywa, która wpisuje się w Roku Wiary bo jak stwierdza słynne powiedzenie św. Hieronima: Nieznajomość Pisma jest nieznajomością Jezusa Chrystusa”.

dn

2013-01-01T10:53:11+01:00
Ta strona używa plików Cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. OK