Relacja z 77. Pielgrzymki Akademickiej na Jasną Górę

Grupa 30 osób, w tym dwóch duszpasterzy, prorektor UTH i poczet sztandarowy tej uczelni uczestniczyło w 77. Pielgrzymce Akademickiej na Jasną Górę, która odbyła się w dniach 19-21 kwietnia 2013 r.

Społeczności akademickiej na 77. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Akademickiej towarzyli: abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu Polski oraz abp Marek Jędraszewski, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa akademickiego oraz nasz ksiądz biskup ordynariusz, Henryk Tomasik.

Miejmy nadzieję, że to spotkanie świata akademickiego na Jasnej Górze będzie kolejną okazją, by Bogu zawierzyć nasze uczelnie za przyczyną Matki Bożej, żeby były kuźniami wspaniałych charakterów ludzi otwartych na prawdę i gotowych tej prawdy poszukiwać, tą prawdą się dzielić, w atmosferze prawdy wychowywać siebie i przyszłe pokolenia -mówił abp Marek Jędraszewski.

Przychodzimy do Domu Matki, aby w Roku Wiary w sposób szczególny prosić Ją o to, aby umocniła nas, nasze serca, aby wyprosiła te łaski, które pomogą każdemu z nas, a więc studentom, profesorom, duszpasterzom akademickim tak prowadzić swoje życie wewnętrzne, abyśmy byli, tak jak mówi dzisiejsze nasze hasło 77. pielgrzymki, abyśmy byli solą ziemi. Zadajemy sobie podstawowe pytanie o wiarę, o wiarę w naszym życiu, bo wiemy, że wiara to nie ideologia, wiara to nasze codzienne życie, i w tym codziennym życiu każdy z nas musi dokonywać wyborów, które albo prowadzą nas ku niebu, albo tych, które nas odgradzają od Miłości, którą jest Pan Bóg-zwracał uwagę ks. Jacek Siekierski, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie, szef wszystkich duszpasterstw akademickich w Polsce.

Pielgrzymka rozpoczęła się w piątek o godz. 20.30 nabożeństwem maryjnym w Kaplicy Matki Bożej, które poprowadzili schola pod dyrekcją Marysi Wróbel i studenci DA Radom. Następnie młodzież uczestniczyła w Apelu Jasnogórskim, podczas którego rozważania wygłosił bp Henryk Tomasik. O godz. 21.30 odprawiona została akademicka droga krzyżowa na Wałach Jasnogórskich.

77. Pielgrzymka Akademicka przychodzi, aby z wiarą i miłością wyśpiewać: jestem, pamiętam, czuwam -mówił bp Henryk Tomasik. Na pustynię naszych serc, naszych rodzin, naszych środowisk, na pustynię naszych uczelni, akademików pragniemy wprowadzić wiarę przemodloną, przeżywaną, celebrowaną i wyznawaną. Nasze uczelnie, akademiki, sale wykładowe potrzebują ludzi, którzy odważnie powiedzą: Tak, jestem chrześcijaninem!.

W sobotę przed południem w bazylice jasnogórskiej, w Sali o. Kordeckiego oraz w Kaplicy św. Józefa odbyły się konferencje. Do ich wygłoszenia zaproszono szczególnych gości. Konferencję wprowadzającą pt.: Jesteście solą ziemi, poprowadził w bazylice ks. dr Tomasz Jaklewicz, zastępca redaktora naczelnego Gościa Niedzielnego. Być solą ziemi, co to właściwie oznacza? To jest ciekawe, że Pan Jezus nie tyle mówi, co mamy robić, tylko mówi kim jesteśmy czyli pokazuje nam, że elementem naszej tożsamości jako chrześcijan, jako Jego uczniów jest nasza relacja do świata. Ja jako chrześcijanin, jeśli nie mam tej relacji do świata, jeśli nie jestem tym, który nadaje światu smak, który chroni przed zepsuciem, bo takie jest zadanie soli, no to właściwie gubię wtedy swoją tożsamość, czyli misja, nasze skierowanie do świata, do wszystkich ludzi, to nie jest coś, co jest zadaniem dla specjalistów, czy jakimś zadaniem dodanym do naszego bycia chrześcijaninem, ale to jest w samym fundamencie naszego bycia Kościołem, ta postawa misyjna, postawa zdobywania, otwarcia na ludzi i zapraszania ich do wspólnoty z Chrystusem, której my sami doświadczamy -wyjaśniał ks. Tomasz Jaklewicz.

Kolejne konferencje poprowadzili: ks. Mirosław Maliński i o. Wojciech Ziółek SJ – Jak nie utracić smaku soli? – Troska o życie duchowe oraz Danusia i Marek Kuźnikowie (On – dr psychologii, psychoterapeuta, Ona – pedagog terapeuta) oraz Wspólnota Rodzin Emaus “Odrobina pieprzu, czyli rodzina – małżeństwo – wiara = jak to pogodzić?” – w Sali o. Kordeckiego.

O godz. 17.00 młodzież akademicka rozpoczęła przemarsz z Archikatedry Częstochowskiej Alejami Najświętszej Maryi Panny do jasnogórskiego sanktuarium. Po dotarciu do celu, pielgrzymi zgromadzili się w bazylice, gdzie o godz. 18.30 uczestniczyli we Mszy św. Eucharystii przewodniczył abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu Polski.

W homilii abp Józef Michalik podkreślił, że pielgrzymka jest świadectwem wiary. Chrystus chce, żebyśmy się gromadzili w Jego imię, żeby nasz wyraz wiary i wyraz modlitwy, naszej refleksji był podejmowany we wspólnocie, żebyśmy byli razem, żebyśmy się krzepili wiarą mego kolegi, koleżanki, mego brata, siostry, tego, kto stoi obok mnie, żebyśmy się krzepili jego przeżyciem, krzepili, niejednokrotnie budowali i pomagali jemu przeżyć właściwie to spotkanie.

W dalszej części rozważania arcybiskup nawiązał do Ewangelii o Dobrym Pasterzu. On zna nas jako swoje owce, i my mamy słuchać Jego głosu. Czy ten głos znamy? Czy robimy należyty wysiłek, żeby poznać ten głos, żeby rozróżnić go od głosów innych, których tyle dociera w naszym życiu, w różnych sytuacjach życiowych -stawiał pytania kaznodzieja. Pan Jezus gwarantuje tym, którzy słuchają tego głosu, że nie zginą na wieki, otrzymają życie wieczne, nie zginą, to nie byle Kto gwarantuje. To nie bank, który dziś gwarantuje, a jutro zabiera wszystko, i mówi, że coś upadło. To nie przepisy prawne, za którymi stoi wiele deklaracji i mało poczucia rzeczywistości, to deklaruje Ktoś, Kto życie oddał za nas, za swoje słowo, Kto przyszedł z wysoka, to Bóg gwarantuje, że nie zginę na wieki, jeśli będę słuchał tego głosu, jeśli będę znał ten głos?.

Zachęcał słuchających, by nie bali się ufać Bogu. Pięknie to papież Franciszek zaraz na początku zaczął głosić, przypominać, że Bóg się nie męczy przebaczaniem. Człowiek się niekiedy nudzi albo nie chce prosić o to przebaczenie, Bóg się nigdy nie zmęczy miłosierdziem, życzliwością do człowieka -przypomniał kaznodzieja.

Rozwój w wierze jest możliwy na każdym poziomie -zaznaczył abp Józef Michalik. Giganci wiary bywają i na katedrach profesorskich, uniwersyteckich, i bywają w ubogich stajenkach. W tych dniach w Polsce zaczynają wyświetlać film Cristiadę o męczennikach z Meksyku z początku XX wieku, nie wszystkie kina nota bene chciały przyjąć ten film, tylko niektóre się zdobyły na ten gest odwagi. Film bardzo ciekawy, wzruszający, zwłaszcza, że nawiązuje do historii prawdziwej. Faktem jest, że kilkadziesiąt osób z Meksyku zostało ogłoszonych świętymi, błogosławionymi, i jeszcze dalsze procesy się toczą -wskazał arcybiskup.

Na zakończenie studenci ponowili Rotę Ślubowań.

W dalszej kolejności młodzież akademicka uczestniczyła w całonocnym czuwaniu modlitewnym, które rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim. Rozważanie apelowe poprowadził abp Marek Jędraszewski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego.

Po raz 77. zatem dla nas rektorów polskich uczelni, profesorów, nauczycieli akademickich, studentów, duszpasterzy akademickich są otwarte w sposób szczególny bramy Twojego jasnogórskiego sanktuarium. Są one jednym, wielkim potwierdzeniem tego cudownego faktu, że nieustannie są dla nas otwarte podwoje wiary, które prowadzą nas do życia w komunii z Bogiem -mówił abp Marek Jędraszewski. Próbujemy tutaj siebie policzyć, jest nas kilka tysięcy, to niewielka cząstka wielkiej społeczności akademickiej naszego kraju. Wynika to z ogromnych przemian kulturowo-społecznych ogarniających Zachodni świat, Europę, Polskę.

Pielgrzymka zakończyła się Mszą św. odprawioną w niedzielę o godz. 9.00 w bazylice jasnogórskiej, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

W organizację pielgrzymki czynnie włączyły się duszpasterstwa akademickie z Radomia, Warszawy, Poznania, Bydgoszczy, Łodzi. Co roku pielgrzymkę akademicką przygotowuje także Duszpasterstwo Akademickie ?Emaus? z Częstochowy.

(tekst za Biurem Prasowym Jasnej Góry, zdjęcia: archiwum DA Radom)

2013-04-21T02:00:29+02:00
Ta strona używa plików Cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. OK