Drewniane meble są najładniejsze

Nic nie może się równać z prawdziwą wspaniałością i pięknem naturalnego drewna, szczególnie pod względem naturalnej estetyki. Dlatego solidna rzemieślnicza robota zawsze będzie w modzie. Co zrobić, by zapewnić maksymalną trwałość drewna. Konieczna jest odpowiednia pielęgnacja drewnianych mebli. Podstawowe zasady pielęgnacji drewnianych mebli nie zmieniają się od wielu wieków.

Drewno jest unikalnym naturalnym darem, ma niezwykłą strukturę i szczególną wrażliwość na otaczające warunki. Przy znacznych wahaniach wilgotności produkty drewniane mogą się wypaczać lub pękać, pęcznieć lub poddawać się działaniu mikroorganizmów i owadów. To wystarczy, żeby przekonać się, że opieka nad drewnianymi meblami jest konieczna, a proces złożony.

Pielęgnacja mebli z drewna. Kilka przydatnych wskazówek

Wystarczy postępować zgodnie z prostymi zasadami pielęgnacji drewnianych mebli, aby znacznie poprawić ich wygląd i wydłużyć czas użytkowania.

Podczas rozstawiania mebli należy zapobiec bezpośredniej operacji promieni słonecznych, a także ekspozycji na wysokie temperatury z innych źródeł ciepła np. systemów grzewczych centralnego, kominków itp. Należy pamiętać, że przy długotrwałym i systematycznym nasłonecznieniu drewniane meble zmieniają szybko kolor i możliwe jest pękanie powłoki lakierniczej.

Pielęgnacja mebli z drewna obejmuje kontrolę wilgotności pomieszczenia. Wysoka wilgotność jest tak samo szkodliwa dla drewna, jak nadmierna suchość. Nie należy dopuścić do przedostania się agresywnych płynów i środków na meble drewniane takich jak nowoczesne farby, lakiery i rozpuszczalniki.

Chroń meble przed kontaktem z powierzchnią gorących talerzy i kubków. W razie potrzeby należy użyć tacek. W przypadku przypadkowego wycieku gorącej cieczy należy natychmiast wytrzeć ją suchą miękką szmatką lub ściereczką.

Wybierając produkty do pielęgnacji mebli, należy zwrócić uwagę na ich skład. Nie każdy z nich jest odpowiedni i nie ma uniwersalnych specyfików. Sumienna pielęgnacja mebli wymaga okresowego wycierania powierzchni z kurzu. Pożądane jest zwilżenie tkaniny specjalnym środkiem antystatycznym.

Właściwa opieka nad drewnianymi meblami jest gwarancją, że będą służyć przez bardzo długi czas, codziennie zachwycając nienaganną strukturą włókien.