Nawet osoba, która nie zna się za bardzo na właściwościach różnych gatunków materiałów, raczej byłaby w stanie wymienić (i to z biegu) przynajmniej kilka najważniejszych zalet drewna. O tym tworzywie każdy wielokrotnie mógł już poczytać lub gdzieś coś usłyszeć. Większość osób używała go też w swoim życiu i to wielokrotnie, bo przecież te meble, które trafiają do wnętrz różnych domowych pomieszczeń, na ogół tworzone są właśnie z tradycyjnego naturalnego drewna.
Tak samo jak i one mogą sprawdzać się meble ogrodowe drewniane. W ich przypadku jakość (a zwłaszcza trwałość) okaże się jednak znacznie ważniejsza, ponieważ takie meble będą musiały sprostać o wiele cięższym warunkom, które panują na zewnątrz, a które nie zawsze są optymalne i przyjazne. Deszcz, wiatr czy promieniowanie słoneczne to tylko wybrane czynniki, które mogą szkodzić meblom. A czy meble z drewna tym warunkom są w stanie sprostać?
To zależy którym i zależy też, w jaki sposób będą do tego przygotowywane. Podstawową wadą drewna jest bowiem to, że trzeba je chronić, pielęgnować i impregnować, jeżeli oczekuje się od niego trwałej i stabilnej konstrukcji oraz idealnego wyglądu na długie lata. Nie wystarczy takiego kompletu po prostu umieścić na balkonie czy tarasie. Naturalne drewno jest podatne przede wszystkim na odbarwianie się pod wpływem słońca, dlatego w momencie, gdy słońce staje się naprawdę dokuczliwe, wypadałoby je przed nim ochronić, osłaniając komplet jakimś parasolem albo przesuwając go w inne zacienione miejsce.
Tu pojawia się kolejny problem. Meble ogrodowe z drewna są wytrzymałe i trwałe, ale przez to właśnie są też ciężkie, dlatego mogą sprawiać pewne trudności podczas przenoszenia ich z miejsca na miejsce. Na pewno jedna osoba nie poradzi sobie z ich przestawieniem. Jest to jakiś mankament, ale nie aż tak duży, bo lepiej jednak żeby meble był ciężkie i wytrzymałe, niżeli lekkie i niskojakościowe.